Jak vybrat nejvýhodnější půjčku

Výhodná půjčka nám může pomoci splnit si své sny snadno a rychle. Avšak ne všechny půjčky jsou stejně výhodné. Vybrat si nejvýhodnější půjčku která dokáže co nejlépe uspokojit vaše požadavky není vůbec jednoduché, ale může ušetřit tisíce korun na úrocích a poplatcích které byste jinak zaplatili zbytečně. Lidé kteří si půjčují peníze často hledí pouze na výši úroků které musí zaplatit. To je ale pouze jeden úhel pohledu. Neméně důležitým faktorem při posuzování výhodnosti půjčky je také výše měsíční splátky a různé poplatky které souvisejí s různými doplňkovými službami, jako je například pojištění úvěru proti neschopnosti splácet. Mnozí věřitelé účtují také různé skryté poplatky například za sepsání smlouvy, za zřízení úvěrového účtu u banky která půjčku poskytuje, poplatek za správu úvěrového účtu, nebo dokonce poplatek za převod peněz na účet. Jak se těmto poplatkům vyhnout? Podobné poplatky nejsou na první pohled zřejmé a mohou půjčku která se zprvu zdála jako výhodná, pěkně prodražit. Tyto poplatky a veškeré ostatní náklady spojené s úvěrem musejí být zahrnuty v takzvaném RPSN což je roční procentní sazba nákladů. RPSN má ovšem smysl sledovat pouze u půjček s dobou splatnosti delší než jeden rok, u krátkodobých půjček, kde si například půjčíte 1000 korun a za týden vrátíte 1100 Kč, bude RPSN vycházet zcela nesmyslně přes 500 procent, přestože reálě přeplatíte jen 10 procent. Důležité při posuzování výhodnosti úvěru je také to jestli vůbec máte šanci půjčku dostat. Hlavně banky si žadatele o půjčku velice pečlivě prověřují a mají přísná pravidla na to kolik musíte měsíčně vydělávat aby jste půjčku dostali. Banka také důkladně posuzuje finanční historii svých klientů. Stačí abyste v minulosti nedopatřením zapomněli uhradit účet za telefon a získali tak negativní zápis do některého z dlužnických rejstříků a na půjčku od banky můžete zapomenout. V takovém případě se musíte s žádostí o půjčku obrátit na některou z nebankovních firem, které jsou v posuzování svých klientů mnohem benevolentnější a neposuzují výši vašich příjmů ani zápisy v registrech, cen za tuto výhodu je ovšem zvýšený ůrok. Neméně důležitým faktorem u bankovních i nebankovních půjček jsou také různé smluvní pokuty a sankce, například za splacení půjčky v předstihu, což může půjčku která se zprvu zdála jako výhodná, dost zdražit.

Jak tedy vybrat tu nejvýhodnější půjčku?

Z všeho nejdřív je třeba se rozhodnout o jaký typ půjčky máme zájem. Potřebujete velkou částku peněz s delší dobou splatnosti, ale nepotřebujete je ještě dnes? Máte vyšší příjmy a nikdy jste nedlužili? Pak pro vás zřejmě bude výhodnější požádat o půjčku v bance. Zpracování a schvalovací proces je sice o něco delší a budete muset sehnat různá potvrzení, ale úroky u bankovních úvěrů jsou poměrně nízké a bez rizika podvodu. Pokud potřebujete peníze velice rychle, s kratší dobou splatnosti, nechcete nebo nemůžete dokázat výši svého výdělku, jste ochotni akceptovat vyšší úroky a nebo si myslíte že vám bankovní půjčku nedají z jiného důvodu, jsou pro vás ideální volbou nebankovní půjčky a půjčky od soukromých investorů. I zde ovšem platí že některé půjčky jsou výhodnější než jiné. Pokud chcete zjistit, kolik vlastně přeplatíte, použijte kalkulátor půjček, který najdete na stránkách úvěrujícího. Projděte si co nejvíce nabídek bank a nebankovních úvěrových společností. Na trhu v České republice je jich opravdu nepřeberné množství a je tedy z čeho vybírat. Důkladně si pročtěte podmínkyjenotlivých nabídek. Ne vše je napsáno na titulní stránce a ty nejdůležitější věci a potenciální zádrhele bývají napsány tím nejmenším písmem. Zvažte jestli je pro vás výhodné platit smluvní pokuty za předčasné splacení nebo za pozdní úhradu splátky, které mohou dosáhnout horentních výšin. Srovnejte RPSN, využijte některý z kalkulátorů splátek a dobře si spořítejte zdali budte mít na to půjčku  splácet a jestli to pro váš rozpočet nebude příliš omezující. Pokud nemáte konkrétní představu kde vezmete peníze na splacení půjčky, raději si nepůjčujte. Dobrým pomocníkem při zjišťování výhodnosti půjčky je půjčková kalkulačka, neboli kalkulátor úroků který najdete na webových stránkách úvěrující firmy nebo banky.

jak vybrat nejvýhodnější půjčku

Jedna reakce do “Jak vybrat nejvýhodnější půjčku”

  1. Vasyl napsal:

    DOBRIJI DEN XTJELBIX PUČKU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>