Üčelový a neůčelový spotřebitelský úvěr

Spotřebitelské úvěry se dnes staly široce diskutovaným tématem napříč celou společností a natolik běžnou věcí že jen velmi těžko bychom hledali někoho, kdo jej ještě nemá či neměl nebo o jeho pořízení alespoň neuvažuje. Pomocí spotřebitelského úvěru si můžeme půjčit peníze k financování životních potřeb, na které momentálně finančně nedosáhneme, za které nemůžeme zaplatit ihned. Každý tak má možnost si pořídit zboží či služby podle vlastního výběru, aniž by nutně musel mít momentální dostatek peněz na zaplacení. Spotřebitelské úvěry jsou poskytovány bankami, popřípadě nebankovními firmami které se zabývají půjčováním finančních prostředků. Podle toho se spotřebitelské úvěry dělí na bankovní a nebankovní.  Spotřebitelský úvěr si sjednáváme především za účelem financování například dražšího spotřebního zboží jako jsou ledničky, pračky nebo televize, ale také třeba na nákup automobilu nebo zajištění bydlení. Čerpání peněz je vázáno na předem dohodnutý účel, například koupě drahé 3D televize, a peníze tedy nelze utratit za něco jiného. Takový spotřebitelský úvěr se nazývá účelový. Krom toho známe ještě neúčelový spotřebitelský úvěr u kterého může úvěrovaný (dlužník) použít peníze které mů půjčil úvěrující (věřitel) k jakémukoliv účelu chce.

Komu je možné poskytnout spotřebitelský úvěr?

Přestože podmínky jednotlivých bankovních ústavů a nebankovních věřitelů se navzájem odlišují, jak ve výši úrokových sazeb tak v požadavcích na úvěrovaného ktreé musí splnit aby úvěr dostal. Obecně však platí několik podmínek které vyžadují všichni úvěrující. Jedná se většinou o plnoletost, (věk nad 18 let a způsobilost k právním úkonům) platný občanský průkaz a trvalé bydliště v České Republice. Někteří úvěrující, zejména banky vyžadují krom toho aby měl úvěrovaný účet v jejich bance.

Bankovní nebo nebankovní spotřebitelský úvěr?

Rozhodujete se zda si sjednat spotřebitelský úvěr v některé z bank, nebo v nebankovce? Obojí má své výhody i nevýhody. Úvěry poskytované bankami jsou většinou účelové. Taká nároky na takzvanou bonitu klienta jsou vyšší. To znamená že banka prověřuje platební historii úvěrovaného, zhdali někdy v minulosti neměl problém se splácením svých závazků, jaká je výše jeho příjmů, je li zaměstnán, a mnoho jiných údajů, které úvěrovaný musí písemně doložit aby mu byl úvěr schválen. Samozejmě pokud úvěrovaný není schopen něco z požadovaných údajů doložit, nebo je výše jeho výdělku příliš malá, banka poskytnutí spotřebitelského úvěru zamítne. Pokud však žadatel uspěje, odměnou mu budou mnohem nižší úroky než u nebankovní společnosti. Nebankovní věřitelské firmy oproti tomu na formalitách příliš nebazírují, jsou ochotny půjčit i lidem kteří v minulosti měli se splácením problémy a jsou zapsáni v registrech dlužníků, a dokonce i lidem kteří jsou nezaměstnaní nebo bez příjmu jako například důchodci, studenti a matky na MD. Spotřebitelské úvěry od nebankovního věřitele jsou také mnohem častěji neúčelové a vaše peníze můžete použít k jakému účelu chcete. Daní za tyto výhody je pochopitelně o něco vyšší úrok, nežli v bance. Ať už se rozhodnete pro bankovní nebo nebankovní, účelový nebo neúčelový spotřebitelský úvěr, mějte na paměti že vše je třeba řádně a v termínu splatit a proto si dobře rozmyslete kolik si chcete půjčit a nikdy si nepůjčujte více než si můžete dovolit splácet.

 Üčelový a neůčelový spotřebitelský úvěr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>