Deset rad pro žadatele o půjčku

1) Nesázejte vše na jednu kartu a průběžně si tvořte finanční rezervy na horší časy. Finanční rezerva v podobě několika měsíčních platů vám pomůže v případě nečekaných událostí jako je například nenadálý výpadek příjmů. Pečlivě si propočítejte jakou splátku půjčky jste schopni splácet každý měsíc, aniž by to ohrozilo váš rozpočet.

2) Mějte dobrý přehled o svých financích. Je velmi důležité si pohlídat svůj rodinný rozpočet. Vždy byste měli mít přehled o tom, jaká je vaše současná finanční situace, a průběžně byste měli sledovat své výdaje a příjmy.

3) Předtím než si sjednáte půjčku, zjistěte si co nejvíce informací a úvěr si vybírejte zodpovědně. Dejte si na čas a porovnejte co nejvíce nabídek od různých věřitelů. Pokud jste pod tlakem, snažte se nejednat ukvapeně a přemýšlejte o budoucnosti, co by se stalo pokud nebudete schopni půjčku splácet. Je rozumné a zodpovědné se pro případ nesplácení úvěru pojistit.

4) Pokud se rozhodnete sjednat si půjčku, důkladně uvažte jestli to má doopravdy smysl. Přemýšlejte o tom jestli to co si chcete prostřednictvím půjčky pořídit je opravdu nutné a jestli to skutečně potřebujete. Pokud si berete půjčku na například na spotřebiče, měli byste z něj mít užitek i po jejich splacení. Aby měla půjčka smysl, mělo by jít o dlouhodobou investici, například do vybavení bytu. Pokud je to možné, neberte si více půjček naráz.

5) Pečlivě si vybírejte od koho si půjčíte. Při výběru dbejte hlavně na serioznost, zázemí a zejména kladné reference. Potenciálního věřitele si důkladně prověřte pomocí internetu. Dejte si pozor na firmy na které si lidé stěžují v internetových diskusích a na facebooku. Podezřelé jsou ovšem i firmy o kterých se na internetu nepíše vůbec nic. Kvalitní nebankovní společnost by měla mít kladné reference. Čím víc, tím líp.

6) Jednejte férově a zodpovědně. Při podávání žádosti o úvěr uvádějte věřiteli vždy pouze pravdivé informace. Pokud věřitel Vaši žádost o půjčku zamítl, asi k tomu měl důvody. Věřitel nemá zájem na tom aby Vás uvrhl do dluhové pasti a zodpovědným posouzením Vaší schopnosti splácet nechrání seriózní věřitel pouze sebe, ale také Vás.

7) Dobře si spočítejte, kolik Vás půjčení peněz bude stát. Zjistěte si kolik doopravdy zaplatíte. Nezáleží pouze na výší úroku, celkovou cenu úvěru tvoří také dalších poplatky, např. za správu úvěru, za uzavření smlouvy a podobně. Přesnější náhled ceny úvěru vám ukáže RPSN, roční procentuální sazba nákladů, která vedle úroku zohledňuje i další náklady a skryté poplatky.

8) V případě půjček a úvěrů platí dvojnásobně, že opatrnosti nikdy nezbývá. Při čtení smlouvy a podmínek si dejte pozor na příliš vysoké smluvní pokuty, díky kterým nesmíte předčasně splatit úvěr a také vysoké penále za opožděnou splátku, byť i o jediný den. Dejte si také pozor na podepisování bianco směnek a povolení inkasních plateb.

9) Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Se smlouvou o půjčce se důkladně seznamte. Hlavně věnujte pozornost případným sankcím a smluvním pokutám. Smlouva o půjčce musí obsahovat nejen stanovení smluvních stran, to znamená kdo komu půjčuje, ale také  výši RPSN, podmínky za jakých lze smlouvu změnit, výši úvěru, to znamená kolik si půjčujete, výšku a počet splátek, a také podmínky za jakých je možno půjčku předčasně splatit.

10) Pokud se vyskytne problém se splácením, není vhodné otálet. Neprodleně kontaktujte svého věřitele a domluvte si s ním odložení, nebo snížení splátek. Seriozní nebankovní společnosti, které ze zabývají půjčováním peněz občanům, svým zákazníkům rády vyjdou vstříc. Pokud byste však problémy se splácením půjčky neřešili, můžete se dostat do vážných problémů které mohou v nejhorším případě skončit i exekucí.

Deset rad pro žadatele o půjčku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>