Mnoho zájemců o půjčky si lichváře představují jako člověka nebo firmu, která půjčuje peníze na velice vysoký úrok. Z tohoto důvodu žadatelé často porovnávají půjčky hlavně podle výšky úroku a představuje to pro ně hlavní kritérium pro výběr věřitele. Ovšem cílem lichváře není vydělat na vysokém úroku, lichváři ani nejde o to abyste svou půjčku řádně splatili, ba právě naopak. Lichvář často naláká dlužníka na nižší úrok než je u konkurence, a poté se snaží dlužníka nachytat a pomocí extrémně nevýhodných pomínek, zástav majetku, vysokých smluvních pokut a poplatků za cokoliv jej dohnat k bankrotu a exekuci na jeho majetek. Ve smlouvě na lichvářskou půjčku je vždy takzvaná rozhodčí doložka která stanovuje že případné spory nebude řešit soud ale předem určený rozhodce, který je s lichvářem předem dohodnut a vždy rozhodne ve váš neprospěch. Půjčka od lichváře vás snadno uvrhne do mnohem větších finančních potíží než v jakých jste byli předtím. Půjčka od lichváře se od seriozních nebankovních půjček liší tím, že je pro dlužníka přehnaně nevýhodná hlavně v podmínkách splácení. Hlavními charakteristickými znaky půjček od lichváře jsou zejména extrémně vysoké poplatky, často placené předem, nebo neobvykle krátká doba splácení která je v nepoměru k výši půjčené sumy. Obvyklým lichvářským trikem jsou také nepřiměřeně vysoké penále za opožděné splátky a smluvní pokuty. Půjčka od lichváře je velmi nebezpečná a je ten úplně nejhorší druh půjčky, jakou si můžete sjednat. I když je téma lichvy dost medializováno, stále někteří lidé ve špatné finanční situaci tyto půjčky využijí. Bohužel lichvář se dlužníkovi nesnaží pomoci, naopak se snaží dostat ho až na absolutní dno. Naštěsti je zde dost poctivých, seriozních nebankovních poskytovatelů půjček, kteří se nesnaží klienta fiančně zruinovat, ale naopak mu pomoci.
Jak vybrat seriózní půjčku?
V prvé řadě nesahejte po první nabídce někde ana zastávce autobusu. Projděte si co nejvíce nabídek a zajímejte se o podmínky půjček u co nejvíce společností. Téma na které byste se měli soustředit je velikost RPSN, doba splatnosti úvěru i výše měsíční splátky. Důležité je taky zjistit si, jestli úvěrující požaduje ručení a jestli není hodnota ručení v nepoměru s výší půjčky. V případě že za malou půjčku několik tisíc bude věřitel požadovat jako záruku např rodinný dům, obrať te se na jiného poskytovatele půjček. Zjistěte si také jaké jsou sankce v případě že nebudete schopni dostát svým závazkům. Pokud se smluvní pokuty pohybují v řádech tisíců nebo i desítek tisíc například za 1 den prodlení jedná se pravděpodobně o lichváře. V případě že si vyberete určitého věřitele, přečtěte si důkladně i několikrát text který budete podepisovat. Vždy po věřiteli požadujte předsmluvní formulář. Pokud se budoucí věřitel zdráhá vám ho dát, běžte raději jinam. Ve smlouvě kterou podepiujete nikdy nesmíte nechat prázdná místa, na která by se dodatečně dalo něco dopsat. Všechny prázdné kolonky proškrtněte. Pokud vás někdo bude přesvědčovat k podpisu v časové tísni, nikdy nepodepisujte. Vždy máte právo si podmínky smlouvy prostudovat v klidu doma a podepsat je až po zralé úvaze.
dobry den mela bych zajem o vasi pujcku aj o vasi spolupraci moc vas prosim o pomoc dejte mi sanci jsem na materske a nikdo mi nechce pujcit kvuli tomu pani schmidtova