Peer to peer půjčky

Peer-to-peer půjčky jsou novým způsobem půjčování peněz prostednictvím internetových aukcí, který je známý taky jako person-to-person lending, social lending nebo sociální půjčka nebo přímé úvěrování. Často se také setkáte se zkratkou P2P lending. Je to příležitost pro lidi, kteří nedostali půjčku od banky, ale také skvělý způsob výdělku pro investory, kteří mají zájem vydělat na úrocích. V inernetových aukcích P2P půjček se tak můžete stát jak dlužníkem tak i věřitelem. Jistě jste se jíž setkali s principem internetové aukce. Způsob fungování peer 2 peer půjček je velmi podobný, akorát se tady obchoduje namísto se zbožím, ale s penězi. Webová stránka slouží jako místo setkávání investorů se žadateli o půjčku. Pokud se dohodnou, uzavřou spolu smlouvu o půjčce a žadatel dostane své peníze.

Jak to celé funguje?

Když se přihlásíte na internetové stránky zprostředkovatele p2p půjček a zaregistrujete se, získáte vámi vybranou přezdívku (nickname), pod kterou budete dále vystupovat. Vaším dalším úkolem bude vyplnite elektronický formulář, do kterého zadáte, kolik byste si chtěli vypůjčit, jak dlouho chcete splácet, a jakou výši úroku byste si představovali. Platformy pro P2P lending jsou internetovým rozhraním pro půjčování peněz  mezi jeho uživateli navzájem, což je výborná alternativa k bankovním i nebankovním půjčkám známým z offline světa. Tento systém, je ve světě znám poměrně dloho a často se sním setkáme ve většině Evropských zemí, v USA i v ostatních státech světa. Poptávka po půjčkách se setkává s nabídkou investic, kde tržní princip zajišťuje naprosto férovou úrokovou míru půjčky, která je určena nabídkou a poptávkou.

S jak vysokým úrokem byste měli počítat?

Na tři procenta úroku vám asi nikdo nepůjčí. Pokud však máte negativní výpis z registru dlužníků, můžete doložit příjmy nebo můžete ručit nemovitostí, můžete nabídnout úrok okolo 10 procent. Ale ani ti kdo výše uvedené nemají nejsou venku ze hry. Musejí však počítat s oněco větším úrokem okolo 80 procent. Nyní můžete jen čekat na nabídky investorů. Jakmile přijde nabídka kterou budete ochotni akceptovat, můžete ji potvrdit. Investor vám nemusí půjčit celou částku kterou požadujete, může to být třeba jen 1000 Kč namísto 10000 Kč, a požadovanou částku tak můžete nasbírat od několika investorů. První platformou pro Peer to peer půjčky u nás je Půjčkomat který začal fungovat v roce 2010, avšak v dnešní době si můžete vybírat i z nabídky několika dalších zprostředkovatelů P2P půjček, například Bankerat. Když si vyberete půjčku která vám nejvíce vyhovuje, zprostředkovatel p2p půjčky vás prověří. Zkontroluje vaše potvrzení o příjmech, zkontroluje jestli nemáte záznam registru dlužníků, a poté jak vám tak věřiteli pošle smlouvy, které stanovují podmínky půjčky a výši poplatků za zprostředkování. Jedná se zpravidla o částku okolo 1 procenta pro věřitele a asi 3-5 procent pro dlužníka. Zprostředkovatel půjčky tak zajistí veškeré papírování a celá transakce se stane pro obě strany jednodušší. Poté již dostanete půjčené peníze oproti podepsané směnce.

Co když půjčku nezvládnete splatit?

Vymáhání nezaplacených půjček opět zajišťuje zprostředkovatel, který urguje neplatícího dlužníka a písemně jej upomíná a varuje před možností podat žalobu. Pokud dlužník stále neolatí, následuje žaloba, soud a následně exekuce.

Několik tipů pro žadatele o Peer to peer půjčku:

Čím víc údajů o sobě uvedete a doložíte, jako např. potvrzení o výši příjmů, o zaměstnání, výpisy z registrů, o možnosti záruky, tím jsou vaše šance nazískání p2p půjčky lepší a můžete tak získat mnohem lepší úrok, pokud budete na investory působit důvěryhodným dojmem. Nebuďte příliš nedočkaví a nekývejte hned na první nabídku. Investoři vám možná nabídnou lepší úrokovou míru. Poplatek za zprostředkování peer2peer půjčky se strhne ze částky kterou dostanete, počítejte s tím a  k požadované částce tento poplatek přičtěte. Peer to peer půjčky jseo moderním a spolehlivým způsobem jak překlenout dočasný výpadek financí a zároveň jsou skvělou příležitostí pro investory, kteří chtějí zhodnotit volné finanční prostředky.peer to peer půjčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>